Dysk SSD czy HDD, który wybrać?

person Utworzone przez: Trysja Comp comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 292

Pędzący rozwój technologii sprawił, że coraz trudniej jest dobrać optymalne części do naszych komputerów. Wyjątkiem pod tym względem nie są nawet dyski, czy to HDD, czy też SSD. Mimo wszystko,każdy komputer powinien być wyposażony w chociaż jeden magazyn danych. Który z nich jednak najlepiej wybrać, a być może warto jest połączyć różne ich rodzaje ze sobą?

Dyski HDD - konstrukcja i zasada działania

Tradycyjnie nam znane dyski HDD do przechowywania danych wykorzystują talerze, które wirują w obudowie. Odczytywane są one z wykorzystaniem specjalnej głowicy. Ze względu na ograniczenia techniczne coraz trudniej jednak jest osiągać wyższe prędkości zapisu i odczytu plików - obecnie jest to osiągane już tylko poprzez zwiększanie rozmiaru pamięci podręcznej. Mimo to, dyski HDD są w dalszym ciągu świetnym sposobem na przechowywanie danych, dla których minimalizacja czasu uzyskania dostępu nie jest konieczna. Świetnym przykładem dysku twardego HDD o przystępnym stosunku jakości i pojemności do ceny jest chociażby Toshiba P300.

Jak działają dyski SSD?

Na pewno mieliście kiedyś do czynienia z różnego rodzaju kartami pamięci, czy też pendriveami - ogólnie pojętych jako pamięci Flash. Dyski SSD rozwinęły ideę tego sposobu magazynowania danych stając się tym samym idealnym wariantem dysku twardego do laptopów. W ramach tej technologii wyróżnić można dwa główne nurty:

  • SSD Sata 2,5" - posiada własną obudowę, która rozmiarami jest identyczna z dyskami stosowanymi w laptopach
  • SSD M.2 - z wyglądu łudząco przypomina pamięć RAM. Nie posiada własnej obudowy, wybrane modele posiadają jednak własny radiator pełniący zadanie odprowadzania wydzielanego w trakcie pracy ciepła.

Przykłady modeli, które możemy Wam zaproponować odpowiednio Goodram SSD IRDM 120GB oraz Samsung SSD 970 Pro M.2 512 GB. Najważniejszym czynnikiem różniącym między sobą te dwa rodzaju sprzętu jest jednak prędkość. Warto przy tym jednak pamiętać, że już przeskok z HDD na tradycyjne SSD da ogromny wzrost wydajności oraz responsywności systemu. Wariant M.2 podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej, jednak kosztem wyższej ceny. Ponadto nasz laptop lub płyta główna musi posiadać odpowiednie złącze.

model płyty ssd

Wady oraz zalety

Dyski HDD mają kilka zasadniczych wad. Pierwsza z nich to oczywiście zauważalnie niższa prędkość zarówno zapisu jak i odczytu danych. Talerzowa konstrukcja sprawia ponadto, że są one wyjątkowo wrażliwe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno zwłaszcza w przypadku laptopów. Mimo to, jeżeli zestawicie ze sobą dyski SSD i HDD o tej samej pojemności, to właśnie ten drugi będzie posiadać znacznie niższą cenę. Pierwsza zaś będzie praktycznie niewrażliwa na wstrząsy, a przy tym zdeklasuje swojego rywala ogromnymi osiągami. Patrząc obiektywnie, dyski SSD są lepsze pod praktycznie każdym względem poza ekonomicznym.

Warto również pamiętać o jednej kwestii wynikającej z zasady działania tych dysków. Zużywanie SSD nie objawia się w żaden sposób, dopóki nie będzie za późno. Ich starsi konkurencja natomiast objawiają to wolniejszą oraz bardziej hałaśliwą pracą. Z tego powodu HDD dalej są świetnym wyborem do roli magazynów danych.

A może je połączyć?

Nie wszystkie dane, z jakich korzystamy na co dzień muszą być odczytane błyskawicznie. Dlatego też proponujemy Wam połączenie szybkości SSD i niskiej ceny HDD. Dlatego też coraz częściej można spotkać się z konfiguracjami, w których system operacyjny oraz najczęściej użytkowane aplikacje instalowane są na sprzęcie zapewniającym większą przepustowość. Z kolei dane takie jak zdjęcia, filmy, muzyka czy też rzadziej użytkowane programy i gry są ulokowane na HDD. Z punktu widzenia jest to podejście najbardziej optymalne podejście, szczególnie rozpatrując je pod kątem kosztów oraz prostoty konfiguracji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password